Polacy powszechnie uważają, że rok temu za tę samą sumę pieniędzy co dziś można było kupić więcej różnego rodzaju towarów, na ogół też odczuwają wzrost cen poszczególnych produktów - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Zdecydowana większość badanych mówi o podwyżce cen artykułów spożywczych i paliw. Przekonanie o wzroście cen jest wyrażane najrzadziej w odniesieniu do gazet, czasopism i sprzętu elektronicznego, ale nawet w przypadku tych towarów jedynie nieliczni są skłonni przyznać, że ich ceny są dziś niższe niż przed rokiem.
![Sondaż: drożyzna atakuje [© JRuhm - Fotolia.com] Sondaż: drożyzna atakuje](http://www.senior.pl/SondaZ-droZyzna-atakuje_leadimg137f4ea5e1e9547334766c880de4571d.jpg?1312931436)
Większość badanych (80%) przyznaje, że rok temu za tę samą sumę pieniędzy co dziś można było kupić więcej różnego rodzaju towarów. W mniejszości pozostają ankietowani twierdzący, iż w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy siła nabywcza pieniądza wzrosła (10% wskazań) lub nie uległa zmianie (9%).
Osoby uważające, że ceny różnych towarów wzrosły dominują we wszystkich grupach społecznych. Pogląd ten jest nieco częstszy wśród respondentów relatywnie mniej zadowolonych z warunków ekonomicznych swoich gospodarstw domowych, osób gorzej sytuowanych i wykształconych. O spadku siły nabywczej pieniądza częściej też przekonani są renciści (88%) i bezrobotni (87%), a w grupach społeczno-zawodowych – rolnicy (87%). Opinia ta jest natomiast rzadziej podzielana przez badanych pracujących na własny rachunek (72%).
Ankietowani powszechnie odczuwają podwyżkę cen paliw (95%, w tym 85% zdecydowanie) i artykułów spożywczych, takich jak: cukier i wyroby cukiernicze (95%, w tym 76% zdecydowanie), produkty zbożowe (93%, w tym 61% zdecydowanie), mięso i wędliny (90%), nabiał (89%) oraz warzywa i owoce (86%).
Prawie trzy czwarte badanych uważa, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy podrożały papierosy (74%) i lekarstwa (73%), dwie trzecie respondentów (66%) dostrzega wzrost cen środków czystości, ponad połowa (57%) – odzieży i obuwia, a niespełna połowa (48%) – napojów alkoholowych.
Mniej respondentów twierdzi, że w porównaniu z sytuacją sprzed roku zdrożały gazety i czasopisma (42%) oraz sprzęt elektroniczny (30%) – w obu przypadkach opinie takie są równie częste jak pogląd, że ceny tych towarów się nie zmieniły (odpowiednio: 38% i 34%).