Z najnowszego badania, w jaki sposób płacą polscy turyści wynika z niego, że częściej niż z gotówki korzystają oni z kart, które stanowią najpopularniejszy sposób regulowania płatności związanych z urlopem. Podróżujący z Polski kartą opłacają już 45% wszystkich wydatków przed wyjazdem i 48% tych w czasie podróży. Wydatki te najczęściej dotyczą biletów lotniczych i zakwaterowania, związanych z wyjazdem zakupów i jedzenia w lokalnej gastronomii.
Rezerwacje online i zakupy na miejscu z kartą płatnicząJak wynika z ankiety, polscy turyści już niemal połowę wakacyjnych płatności
realizują z pomocą karty, która stanowi najpopularniejszy sposób płatności, zdecydowanie wyprzedzając gotówkę. Wynika to z faktu, że płacenie kartą jest bezpieczniejsze i wygodniejsze niż korzystanie z gotówki. Widać to szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych: karty nie tylko są akceptowane na całym świecie, ale płacenie nimi pozwala też uniknąć wizyt w kantorze.
Przed wyjazdem z kart korzystamy rzadziej niż inni Europejczycy (45% vs. 55% wydatków). Natomiast częściej niż turyści z innych krajów płacimy w ten sposób za zakupy przed urlopem (42% vs. 29%) oraz za ubezpieczenie (31% vs. 24%). Ponadto kartą płacimy najczęściej rezerwując zakwaterowanie (49%) i loty (45%).
Z kolei już w czasie trwania wakacji płacimy kartą chętniej niż inni Europejczycy (48% vs. 45%). W czasie urlopu bezgotówkowo najczęściej płacimy za zakupy (54%), za posiłki w lokalnych restauracjach (53%) oraz za bilety wstępu do atrakcji turystycznych (40%).
Podróżując za granicę, najczęściej decydujemy się na wymianę waluty w kantorze przed wyjazdem (69%). 16% polskich turystów woli jednak płacić kartą w miejscu sprzedaży, zaś 15% wypłaca pieniądze z bankomatów już w miejscu docelowym, dzięki czemu nie muszą odwiedzać kantorów.
Zagraniczne wyjazdy głównie do EuropyWśród wakacyjnych destynacji odwiedzanych w ostatnim roku Polacy najczęściej wskazywali na kraje naszych sąsiadów oraz państwa południowej Europy –
Hiszpanię i Niemcy (po 9%), Czechy (8%) oraz Włochy (7%). Statystycznie, polski turysta wyjeżdża średnio 1,5 raza rocznie do Strefy euro i 0,9 raza rocznie do innych krajów. Badanie Mastercard potwierdza też, że najwięcej podróżujemy po Polsce – średnio jest to 6,7 wyjazdów rocznie.
Poradnik – bezpieczna karta na wakacjachAby zapewnić podróżującym spokój ducha, Mastercard przygotował kilka praktycznych wskazówek i porad dotyczących korzystania z kart płatniczych w czasie wakacji:
- Poinformuj swój bank o celu podróży, tak aby w razie konieczności szybciej otrzymać pomoc, szczególnie jeśli wybierasz się w egzotyczne miejsca.
- Zapoznaj się z usługami powiązanymi z Twoją kartą dotyczącymi bezpieczeństwa, podróżowania i spędzania czasu wolnego, dzięki którym podróż będzie jeszcze bardziej udana.
- Zapisz w swoim telefonie numer, pod którym należy zgłosić zgubioną lub skradzioną kartę na wypadek, gdyby konieczne było jej zablokowanie.
- Jeśli płacisz kartą w restauracji lub kawiarni, poproś o przyniesienie terminala płatniczego lub podejdź razem z kelnerem do czytnika przy kasie.
- Nigdy nie zapisuj swojego kodu PIN na papierze ani w telefonie. Mastercard stosuje zasadę zerowej odpowiedzialności, która chroni klientów przed skutkami nieautoryzowanych transakcji, tj. zakupami, których klient nie dokonał. Warunkiem jest jednak przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
- Sprawdzaj swoje wyciągi i zgłaszaj każde nieprawidłowe obciążenie w ciągu 30 dni. W razie jakichkolwiek podejrzeń skontaktuj się z bankiem. Warto aktywować usługę powiadomień SMS o transakcjach kartą lub transakcjach na rachunku.
- Płacąc kartą korzystaj z dodatkowego zabezpieczenia. Dzięki usłudze chargeback masz prawo do złożenia reklamacji w swoim banku, jeśli opłacona kartą usługa nie została wykonana, bądź też była wykonana wadliwie albo niezgodnie z zamówieniem.