Zanim podpiszemy nową umowę, upewnijmy się, że nie zapłacimy „kary” za rezygnację z obecnego abonamentu. Wybierając np. konkurencyjnego dostawcę prądu, zwróćmy uwagę nie tylko na cenę za energię czynną, ale także za jej dystrybucję. By zmiana nie okazała się korzystna tylko chwilowo, najlepiej wybrać firmę, która zagwarantuje w umowie stałą, atrakcyjną cenę przez cały okres jej trwania. Niekiedy bonusem są też dodatki oferowane razem z dostawą prądu, np. pakietowa sprzedaż prądu i gazu, co pozwala na kolejną obniżkę rachunków lub usługi fachowców, którzy w razie potrzeby usuną usterki instalacji elektrycznych, itp. Zanim zdecydujemy się na którąś z takich dodatkowych opcji, upewnijmy się, że korzystanie z niej nie podwyższy ceny abonamentu za dane medium – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF), Expander Advisors.
W przypadku rachunków za prąd gospodarstwa domowe mogą rozliczać się na podstawie różnych opcji taryfy oznaczonej literą G. Przykładowo, G11 oznacza jednakową stawkę za energię niezależnie od pory dnia, a G12 to taryfa dwustrefowa, w której koszty energii uzależnione są od danej godziny. Wtedy, np. za prąd płacimy mniej wieczorami i w nocy – wyjaśnia Jarosław Sadowski.Istnieją także taryfy, których cena zależy od dni tygodnia, a także opcje, w których prąd kupuje się w systemie prepaid. Ostatni typ, czyli tzw. taryfa przedpłatowa polega na wykupieniu energii „z góry”. W takim przypadku, opłaty abonamentowe są znacznie niższe, nawet do 50 proc. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne, gdy np. chcemy zabezpieczyć się przed zbyt dużymi rachunkami lub, gdy wynajmujemy mieszkanie lokatorom. Warto, więc szczegółowo sprawdzić ofertę danego dostawcy i zmienić taryfę na atrakcyjniejszą.
Pamiętajmy także o tym, by używać funkcji sprzętów, które pozwalają na oszczędności, tzw. trybu „eco” w zmywarce czy pralce, które nie zostały w pełni załadowane. Zwróćmy również uwagę na poszczególne ustawienia urządzeń, np. temperaturę, do której bojler podgrzewa wodę lub termostatu przy kaloryferach. Obniżenie jej o kilka stopni, może zredukować zużycie energii czy ciepłej wody nawet o kilkanaście procent. Niekiedy wystarczą proste nawyki, np. wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, by drobne kwoty zebrały się w większą sumę oszczędności – podpowiada Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.
Nowoczesne i energooszczędne sprzęty są oznaczone symbolem A++ i A+++. Zwykle trzeba liczyć się z wyższą ceną zakupu, jednak w dłuższej perspektywie ich używanie wiąże się z oszczędnościami. Wybierając nowy model, warto sprawdzić, jakie posiada dodatkowe funkcje, tryby pracy, a także ile mocy pobiera w trybie „stand by”. Dzięki inwestycji w zaawansowane technologicznie rozwiązania, nie tylko zaoszczędzimy, ale także przyczynimy się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naszych sprzętów domowych – dodaje Leszek Zięba.
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany:
zaloguj się /
zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.
Ania123456:
Dobry wieczór.... Szukam pomocy i odpowiedzi na pytanie.Jestem matka trójki dzieci razem z mężem wynajmowalismy mieszkanie, niestety męża pogoniłam alkocholik jest niebieska karta wystąpiłam o rozdzielczość majątkowa jak również o alimenty.Przedstawilam całą sytuację dla właścicieli mieszkania by um... Pokaż pełną treść pytania ›